Taze Balık ve Hamsi Nasıl Anlaşılır

Anasayfa » Faydalı Bilgiler » Taze Balık ve Hamsi Nasıl Anlaşılır

Eklenme Tarihi : 14.04.2014  |   Okunma :   |   Yorum : 0

hamsi-balik  Taze Balık ve Hamsi Nasıl Anlaşılır?
Günümüzün en çok sorulan sorusudur taze balık nasıl anlaşılır yada taze hamsi nasıl anlaşılır. Balıkçı tezgahına gideriz yüksek wattlı ampüllerin altında cam gibi gelir gözümüze parlar tüm balıklar. Işık altına en bayat balık dahi olsa taze görür ve alırız. Eve gelince düşünürüz acaba aldığımız balık tazemi bayatmı diye. Bu makalemizde sizlere taze hamsi ve balığı nasıl anlayacağımızı analatacağız. Konuyu fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Balığın Tazeliğini Nasıl Anlarız?

--- İlk önce almak istediğini balık yada hamsiden elinize bir tane alın. Ampül ışıklarında değil normal gün ışığında görmüş olun,
--- Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli ve sert etli olur. Eğer elinizdeki balığın gözleri bulanıklaşmaya başlamış, eti yumuşayıp kendini salı veriyor ise bayattır.
--- Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır.
--- Balıklar tezgahlarda sürekli su dökülmektedir buda balığın derisinin sürekli parlak görünmesini sağlamaktadır. Bu durumlar için mutlaka solungaçlarını inceleyin. Taze balığın solungaçları Kırmızı yada koyu bordo renktedir. Eğer solungaçların rengi açılmaya başlamış ise o balıktan uzak durunuz.
--- Taze balığın başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar bayat balıka ise kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.
--- Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca koku yapmaya başlarlar.
--- Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.
--- Marmara ve Karadeniz hamsisi arasındaki farkada değinmemiz gerektiğini düşündük ve bir kaç ipucuda bu konuda verdik.
*** Marmara hamsisi Karadenize göre daha büyük ve iridir.
*** Marmara hamsisi yerken belirli bir miktardan sonra ağızda yanma yapmaya başlar. (Sanayi atıklarının Marmara denizine akması nedeni ile)
*** Karadeniz hamsisi daha ufak ve ince görünümlüdür.
*** Yerken ağızda hiçbir şekilde (çok aşırıya kaçmadıka) ağızda yanma yapmaz.
*** Karadeniz hamsisi karsuyu denize inince (Yılık ilk karı yağdıktan 1 hafta sonra) yağlanarak dahada lezzetlenir. Karadenizli için hamsi zamanı ozaman başlamştır.
*** Bulunduğunuz yer Karadenize uzak ise taşıma ve mesafe farkından dolayı 12-18 saat arası bir mesafeden geliyor olabilir. Bu nedenle hamsilerde tazelik oranı düşmüş olabilir. Ancak günümüzde taze hamsi diye buzhane hamsileride tezgahlarda bulunmaya başladı. Eğer alacağınız hamsi ezik ve yaralı ise buzhanedir kesinlikle önermeyiz.
*** Karadeniz hamsisi belirli bir zamandan sonra azda olsa şepeklenmektedir. Bu durum kafanızı karıştırmasın.
*** Karadeniz hamsisi için eğer imkanınız var ise hamsinin kaynağı olarak önereceğimiz iller sırası ile (Sanayinin nerede ise sıfır olması nedeni ile denizlerin temizliği önceliklidir)
-- Giresun
-- Trabzon
-- Ordu
-- Samsun
-- Sinop
-- Batı Karadeniz illleri.

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Tarifi

Günün tarifinde bugün
Patlıcanlı Kebap

Patlıcanlı Kebap Tarifi Ekleyen : Yemesi Kolay