Lüfer Pilavı

Anasayfa » Makarna Tarifleri » Lüfer Pilavı

Eklenme Tarihi : 22.02.2014  |   Okunma :   |   Yorum : 0

Lüfer Pilavı
Karın kısmını keskin bir bıçakla yarıp, iç organlarını çıkarıp atın. Orta boy bir tencereye koyup, üzerini birkaç parmak aşacak kaçlar tuzlu ılık su ilave edin. Bunun için 1 çorba kaşığı tuz kullanın. Pirinci 2 saat ıslatın.
2 – Bu arada balıkları temizleyin.
MALZEMELER
4 adet orta boy Lüfer balığı
1 çorba kaşığı – 2 tatlı kaşığı Tuz
400 gr Pirinç
100 gr margarin
1 tatlı kaşığı Tarçın
2 bardak Su

Lüfer Pilavı tarifi

1 – Ön hazırlık olarak pirinci ayıklayın
Galsemalarını da temizleyin. Balıkları bol suyla yıkayıp, bir süzgece aktarın. Suları süzülünce, her iki yanlarını da 1 tatlı kaşığı tuz ile tuzlayın.
3 – Pirinci, üzerinden soğuk su geçirerek 3 kere yıkayın. Her yıkayışta pirinci tekrar tencereye koyup üzerine su ilave ettikten sonra, iki elinizle harmanlayarak nişastasının suyun üzerine çıkmasını sağlayın. Sonra bu nişastalı suyu döküp, işlemi yineleyin.
4 – Yağı, lüferlerin tamamını alabilecek büyüklükte bir tencerede, orta ateşte eritin. Yağ kızmaya başlayınca pirinci ilave edip, bir kevgirle sık sık karıştırarak, 8-10 dakika kavurun. Kalan 1 tatlı kaşığı tuzu ve sıcak olarak da suyu ilave edin. 2-3 dakika kaynamaya bırakın. Kevgirle birkaç kere karıştırın. Üzerini kevgirin tersiyle düzeltin. Balıkları muntazam bir biçimde pilavın üzerine yerleştirin. Tencerenin kapağını sıkıca örtün.
5 – Ateşi iyice kısın. Pirinci 18-20 dakika, suyunu iyice çekinceye kadar pişirin. Ocağı kapatın. Tencerenin kapağını açıp, balıkları sıcak bir kaba aktarın. Kabın üzerini bir kapakla örtün. Pilavın üzerine temiz bir bez yerleştirin. Kapağı kapatın. Pilavı, bu şekilde ocak üzerinde 15 20 dakika demlendirin.

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Tarifi

Günün tarifinde bugün
Patlıcanlı Kebap

Patlıcanlı Kebap Tarifi Ekleyen : Yemesi Kolay