Lakerda

Eklenme Tarihi : 21.02.2014  |   Okunma :   |   Yorum : 0

Lakerda

MALZEMELER:

1.5 kilo balık
iri taneli, turşuluk
Defne yaprağı
Çekirdek
Karabiber

HAZIRLANIŞI:
Balık temizlenmemiş olarak satın alınır. Çok keskin bir bıcakla kafası ve kuyruğu kesilip ayrılır. Gövde kalınca dilimlere kesilir. (Etin dağılmadan kesilebilmesi için balığı kesmeden önce yarım saat kadar buzlukta tutmak yararlı olabilir.) Dilimler iyice yıkanır. Belkemiğin içindeki ve çevresindeki delikler iyice temizlenir. Balıkta hiçbir şekilde kan veya kan pıhtısı kalmamalıdır.Derince bir kaba yoğun tuzlu su hazırlanır ve temizlenmiş dilimler bu tuzlu su içinde buzdolabında 24 saat bekletilir. Daha sonra bu dilimler yıkanır ve suzulur.
Kavanozun dibine yarım santim kadar tuz konur. Bir balık dilimi alınır ve üzerine bir miktar karabiber çekirdeği ile defne yaprağı konur. Dilim kavanozun içindeki tuzun üzerine konur. Daha sonra diğer dilimler de benzer şekilde tuzun üzerine yerleştirilir. Bir seviye balık dilimleri ile örtulünce bunun üzerine yine yarım santim kalınlığında tuz konur. Bu şekilde bütün dilimler, aralarında tuz katmanları olacak şekilde kavanozun içine istif edilir. En üste de 1-2 santim kalınlığında tuz konur.Ertesi gün, kavanozun içinde balığın suyunun oluştuğu görülür. Iki gün sonra kavanozun içinde biriken su en üst sıra balığın seviyesine çıkmamışsa gereğinden fazla tuz kullanılmış demektir. Aksine oluşan su tuzun hepsini eritmişse gereğinden az tuz kullanılmış demektir.
Kavanoz bir 10 gün kadar bekletilir. Artık lakerda oluşmuştur. İhtiyaç oldukça üstteki balık dilimleri alınır ve derince bir kaptaki tatlı suyun içinde, buz dolabinda 24 saat bekletilir. (Tuzunun iyice gitmesinden emin olmak için bu suyu zaman, zaman değiştirmek gerekebilir.) Daha sonra balık diliminin derisi soyulur, parcalara bölünerek tabağa konur, zeytinyağı ve limon ile servis yapilir.

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Tarifi

Günün tarifinde bugün
Patlıcanlı Kebap

Patlıcanlı Kebap Tarifi Ekleyen : Yemesi Kolay