İrmik Helvası

Anasayfa » Tatlı Tarifleri » İrmik Helvası

Eklenme Tarihi : 21.02.2014  |   Okunma :   |   Yorum : 0

İrmik Helvası

Malzeme
Pişirme Bir kapta yağ ısıtıp içine irmik ile çam fıstıklarını katın. Sürekli karıştırılarak irmiği kavurun. Çam fırstıkları pembeleşince kavurma işlemi tamamlanmıştır.

Bu arada bir diğer kapta su, süt ve şekeri kaynatıp kavrulan irmiğe kaynar vaziyette eklemek için hazır edin.
Her iki kaptaki pişirme süreci tamamlanınca sıcak şerbeti kepçe ile kavrulmuş sıcak irmiğin üzerine yavaşça dökün. Her iki malzeme de sıcak olduğundan şerbet irmiğin üzerine dökülür dökülmez aniden kaynamaya başlar ve sıçrayıp elinizi yakabilir. Bundan dolayı işlemi çok dikkatli yapmalısınız ve şerbet irmik üzerine dökülürken de malzeme sürekli karıştırılmalıdır. Tüm şerbet döküldükten sonra ıslak helvayı 1-2 dakika daha kaynatın ve altındaki ateşi söndürün.
Artık helva pişmiştir ve şimdi dinlendirme süreci başlamıştır. Tencerenizin üzerine bir bez örtün ve başlangışta 3-4 dakikada bir, daha sonra ise biraz daha seyrek olarak helva soğuyana kadar bir yemek çatalının ucu ile helvanızı sürekli karıştırın. İrmik tanelerini ezmemeye özen gösterin. Bu işlem ile helvanın topakları parçalanacak ve irmik taneleri havalandırılıp birbirilerinden ayrılacaktır. Helva soğuyup kuruyunca üzerine tarçın ilave edip servis yapabilirsiniz…

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Tarifi

Günün tarifinde bugün
Patlıcanlı Kebap

Patlıcanlı Kebap Tarifi Ekleyen : Yemesi Kolay